Blog

Svatební kytice na 100 způsobů

Požádal vás partner o ruku a začínáte pomalu přemýšlet o samotné svatbě? Pak určitě řešíte, kde proběhne obřad, vybíráte termín, přemýšlíte, jaké svatební šaty si obléknete. Další podstatnou věcí, kterou je třeba zajistit, je květinová výzdoba a svatební kytice. Jak vybrat tu pravou?

Svatební kytice má odrážet osobnost nevěsty

Kytice pro nevěstu by měla být budoucí mladé paní stvořena na míru a odrážet její osobnost a vkus. V žádném případě by ji neměla zastínit, přeci jen nevěsta je hlavní osobou dne.

Kromě toho by kytice měla ladit také se svatebními šaty, líčením a účesem nevěsty, stylem svatby a její velikostí.  A tady nastává drobný problém. Podle staré pověry by kytici měl nevěstě vybrat ženich a poslat jí nevěstě v den svatby. Jenže to kytici nepřizpůsobíte šatům ani líčení. Proto se od této tradice dnes upouští a nevěsta si kytici objednává sama.

Jak vybrat tu pravou svatební kytici?

Každá žena už od dětských let sní o tom, že se jednou provdá za prince na bílém koni, bude mít velkou svatbu a nádherné svatební šaty. O tom, jakou kytici bude držet v ruce ale moc nepřemýšlí. A proč taky?

Vazba svatební kytice má svá pravidla a záleží na několika faktorech, třeba na postavě nevěsty, jejích šatech, osobnosti a líčení.

Svatební kytice může obsahovat různé květiny, vybírat můžete i z několika tvarů kytic. Konzultace svatebních květin by měla proběhnout asi 3 týdny před svatbou, ve chvíli, kdy už má nevěsta jasno o šatech, líčení a účesu.

Náš tip: Ideální je, když s sebou na konzultaci přinesete i obrázek svatebních šatů a budete vědět, jaké doplňky k nim zvolíte.

Zdroj foto: fotobanka

Tvar kytice

  • Kulatá kytice se někdy označuje taky jako Biedermaier vazba a je ideální pro štíhlé nevěsty s bohatě zdobenou širokou sukní svatebních šatů. Nejčastěji bývá uvázána z růží, setkat se ale můžeme i s kombinací květin.
  • Kytice ve tvaru slzy se hodí pro menší nevěsty s vrstvenou sukní.
  • Převislá vazba vynikne v ruce ženy plnějších tvarů, které obléknou šaty s jednoduchou sukní.
  • Zepter vazba je zase oblíbená u vyšších nevěst v jednoduchých šatech. Podtrhne jejich krásu, charakterizuje ji jednoduchost a dlouhé stonky.
  • Máte extravagantní šaty? Pak pouvažujte o svatební kytici ve tvaru anglické kapky. Je třeba ale počítat s tím, že přitahuje pozornost k bokům, hodí se tak spíš pro štíhlé nevěsty.
  • Jsou šaty jednoduché a chcete je oživit? Nebojte se extravagantní svatební kytice. Pohlídejte si ale, aby s vámi splynula a nerušila celkový dojem.

Jaké květiny zvolit?

Součástí svatební kytice mohou být různé květiny. Většinou nevěsty sahají buď po růžích a kalách, nebo po kvítí, které preferují. Každá květina má svůj význam, ten se s barvou může trochu měnit. Co symbolizují květiny nejčastěji používané pro svatební dekorace?

  • Kala je květina typická pro svatební kytice a svatební výzdobu, symbolizuje rafinovanost krásy.
  • Růže je květina zamilovaných, ukazuje dokonalost krásy. Ve svatební kytici se nejčastěji objevují červené, bílé nebo růžové růže.
  • Každý svatebčan nosí na hrudi myrtu, která vyjadřuje věrnost a nevinnost. Víte, že se ale nepoužívá jen na svatební vývazky, ale i do kytic a věnečků družiček.
  • Originální je svatební kytice z pivoněk, které oslavují dokonalou krásu.

Do svatebních kytic se hodí i frézie, které říkají, že manželství bude založené na pokoře a opravdovém přátelství.